Urkvinden fra Urhavet – Kunst eller AI?

Urkvinden fra Urhavet af Ulla Dichmann

I mit arbejde med Kraftsang er jeg meget bevidst om stemninger. Stemning gennem lyd, gennem ord og ikke mindst gennem billeder. 

Det er gennem stemninger, jeg ønsker at der bliver skabt resonans hos netop dig, der har brug for det, jeg bidrager med, som dit næste skridt. 

Gennem billeder og ord ønsker jeg at skabe en stemning, der matcher netop den vibration, der er omdrejningspunktet i en cirkel, et forløb eller event jeg har på programmet – netop for at du derude intuitivt kan mærke, om det er det rigtige for dig. 

Jeg er ikke interesseret i pæn overflade, for det har vi rigeligt af, efter min mening. Billeder og ord må gerne være smukt, poetisk og stemningsfyldt, men det skal først og fremmest kunne mærkes og sanses på et dybere plan i modtageren, for det er netop dybde, jeg arbejder med i Kraftsang og som er en af Urstemmens mange superkræfter. 

Netop fordi mit arbejde består i at facilitere et Alkymistisk Rum, hvor visdom lander i kroppen hos modtageren – støttet og guidet af kraftsangen, der troligt og til enhver tid, åbner Feltet og bringer netop den magi ind, der er brug for…

Netop derfor kan pæn overflade ikke bruges til en fløjtende fis!

For skyggearbejde og transformation er ikke pænt og nydeligt – det er vildt, utæmmet, råt, smukt og fint på samme tid, og det skal billedet helst emme af. 

Kvinden og Urhavet ai-genereret

AI-genereret stemningsbillede for fordybelsescirklen KVINDEN OG URHAVET

Jeg mangler altid billedmateriale! Og det er rent faktisk en kunst at finde/skabe/producere billeder, der har den kvalitet og frekvens, jeg går efter – og det er heller ikke altid, jeg lykkes helt med det men må “nøjes” med noget, der kun er nogenlunde.

Da jeg satte Kvinden og Urhavet cirklen op for 3. gang havde jeg brug for nyt billedemateriale og valgte at lade Chatty generere et billede ud fra et foto af mig selv taget i skoven for flere år siden. Efter en del bearbejdning synes jeg der kom et fint, stemningsfyldt billede ud af det, som jeg følte kunne formidle den vibration, cirkelarbejdet har.

Urkvinden fra Urhavet af Ulla Dichmann

Kvindebillede af Ulla Dichmann. Acryl på lærred. Navngivet URKVINDEN FRA URHAVET af undertegnede

MAGISK var det så intet mindre, da jeg kom forbi et galleri hvor dette billede var udstillet. URKVINDEN FRA URHAVET er hun helt tydeligt for mig. Malet/kanaliseret i 2012 af Ulla Dichmann

Kvinden i billedet rammer fuldstændig nerven, kraften og urstemningen i kvindecirklen KVINDEN OG URHAVET og levendegør den vibration, jeg ønsker at formidle og skabe med netop det fordybelsesarbejde med Urstemmen som det gennemgående redskab.

Af hjertet tak for Hende 

Hvad mærker du, når du ser billedet?

Der kan siges og menes mangt og meget om AI – og jeg tror, det er vigtigt, at vi taler om det. Jeg er ikke modstander af AI, men jeg holder til enhver tid fast i vigtigheden af, at vi kan MÆRKE kraften, nerven og vibrationen i det informationshav, vi har allevegne omkring os.

Tak til dig der har læst med så langt – jeg håber, du kan mærke mine ord, som forresten kommer direkte fra min indre stemme uden AI har været involveret. 

kraftsang snirkel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.